Založ si blog

Ecce homo

Kto číta nech pochopí, čo nás učí história pre naše časy.

Počas pasenia svojich stád, Jozefovi bratia plánovali, ako sa čo najlepšie zbaviť jeho a hrozby, o ktorej si mysleli, že Jozef predstavuje. A v tom istom čase za nimi Jakub Jozefa poslal.

Gn 37,18: Keď ho zazreli v diaľke, prv, ako sa k nim priblížil, sprisahali sa proti nemu zabiť ho.

Hoci to ani nezamýšľali, ani to nepredvídali, skutky bratov viedli k tomu, že Jozef sa nakoniec dostal k moci a prežila celá Jakubova rodina. Jozefova skúsenosť živo ukazuje, že či si to uvedomujeme alebo nie, všetko, čo sa nám deje, riadi Boh v náš prospech. Nie v prospech zloduchov, ale náš.

Preto je hlúpe a neproduktívne hnevať sa na tých, ktorí sa zdajú, že nám ubližujú.

Tlak nás vždy posúva vpred, nie vzad! Ale na nás je pýtať sa Boha a skúmať, ako nám celá vec slúži pre naše dobro. Hoci ľudia, ktorí nám na prvý pohľad robia zle, hoci je možné, že sa na nás dopúšťajú zločinov a bezpochýb sú za svoje skutky vinní, nemôžu nám urobiť nič,

  1. o čom by Boh nevedel,
  2. čo by On sám nepredvídal,
  3. alebo čo by Boh nedovolil (nie chcel, ale znáša to rovnako, ako my znášame smrad zo žumpy).

Ale my nesmieme zabúdať, že Boh nám s každou skúškou už poslal schopnosť zlu odolať a skúškou nie iba prejsť, ale vyrásť v nej; stať sa duchovne aj ľudsky zrelším, silnejším, schopnejším.

Preto a skôr by sme sa mali od Jozefa učiť. On odplácal bratom zlo láskavosťou a naďalej ich miloval, napriek ich nenávisti voči nemu.

Ak sa ničím a nikým nedáme poštvať k zlobe nenávisti, rozdelenia a vzájomného udávania sa, Boh za nás tento boj o lásku v nás a medzi nami dokončí pre naše dobro. Veď to nie voľby, ale Zvrchovaný, Všemohúci a Jediný Vládca stvorenia – Ježiš dosadzuje aj zosadzuje kráľov a vladárov na zemi:

Dan 4,17: …Najvyšší vládne v kráľovstve človeka a dá ho komukoľvek On chce, aj najpodlejšieho z ľudí nad neho postaví.

ECCE HOMO.

Hnevá ťa, že nás predali? Tak stráž svoju dušu veľmi a nestaň sa ako oni: nepredaj svoju dušu tej istej márnosti. Ak naša Spravodlivosť nepresiahne spravodlivosť Zákonníkov a Farizejov našej doby, potom do Božieho Kráľovstva, ktoré sa deň čo deň stále viac približuje, určite nevstúpime.

Nestrať pre chvíľkové potešenie v reštaurácii, či obchode svoju ľudskosť.

A co Děti? Mají si kde hrát?

15.04.2024

Páči sa mi, keď sa moja krásna krajina zviditeľňuje vo svete, ale nedá mi reagovať na článok s titulkom: Na Hrebienku je už tretia tabuľa na pamiatku návštevy kráľovnej Alžbety II. Dve ukradli Autor v nej píše: Vysoké Tatry majú pre britského kráľa Karola III. originálnu letenku, špeciálny skipas a pozvánku na návštevu. Preto mi prepáčte moju typicky [...]

The House of Cards is falling – Zástupcovia Slovákov vo vláde, PRIDAJTE SA!

15.04.2024

Svetom dnes obletela FANTASTICKÁ SPRÁVA! Uvedomelý a skutočne triezvo premýšľajúci obyvateľ Canady, provincie Aurora sa postavil pred svoj parlament a povedal krištáľovo čistú pravdu pred všetkými, ktorí sa doteraz ohýbali pred ich skazeným premiérom Trudeaom. Fantastickú zvesť si môžte pozrieť v jej originále TU , a kto má problém s cudzími jazykmi, [...]

Abracadabra COVID

10.04.2024

Výraz egyptské rany dnes pozná každý, i ked nie každý vie, o čo v nich skutočne išlo. Pravdou však je, že bohovia dnešných čias − nazvi ich králi, prezidenti, vlády, či médiálni magnáti, predsedovia konštalácií bludných hviezd, čo riaditelia svetových inštitúcií a aj bánk, na tom absolútne nezáleží − sa snažili kopírovať Boha. Áno, opičili sa, ale [...]

hexagon, Banská Bystrica

Detské ihrisko, aké nikde inde na Slovensku nenájdete, je v Banskej Bystrici. Desaťročia chátralo, teraz ho zachraňujú

16.04.2024 07:00

Betónové šesťuholníkové tvárnice, z ktorých je komponované detské ihrisko s niekoľkými preliezačkami, osadili do Parku pod Pamätníkom SNP pred viac ako polstoročím. Unikátne dielo aktuálne obnovujú.

UA Vojak / UA Armáda / Bachmut / Doneck /

ONLINE: Hlasovanie o pomoci Ukrajine v USA oddelia od balíka pre Izrael. Bez pomoci budú ruské útoky hrozivejšie

16.04.2024 06:10, aktualizované: 06:39

O vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Izrael sa nebude v americkej Snemovni reprezentantov hlasovať spolu.

Irán, Izrael

Izrael verzus Irán: ako môže vyzerať odveta? + graf

16.04.2024 06:00

Irán bol cez víkend na Izrael schopný vypáliť okolo 350 dronov a balistických a riadených striel. Aká by mohla byť odveta židovského štátu?

zuzliak

Veriaci by mali mať odvahu usvedčovať falošné systémy viery všade, kde tieto odporujú Bohu klamaním a zvádzaním ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 140169x
Priemerná čítanosť článkov: 2645x

Autor blogu

Kategórie