Založ si blog

Skryté hriechy zodpovedných

Každý z nás má istý tajný, skrytý hriech. Tu nehovorím o slabosti charakteru, ale o hriechu. A skrytým nemyslím taký, ktorý sa človek snaží pred inými vedome utajiť. Myslím tým ten, ktorý je skrytý jeho vlastným očiam a poznaniu. Lenže pred Bohom nič skyté, ani utajené nie je. A On dokonale dohliada na to, aby sa s nami zaobchádzalo rovnako ako zaobchádzame my s ostatnými. A aj na to, aby sme si to včas uvedomili:

Mt 7,1-5: Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo podľa akého súdu súdite vy, tak budete súdení, a akou mierou meriate vy, taká sa nameria vám. A prečo vidíš smietku v oku svojho Brata v Kristovi, ale brvno vo vlastnom oku neberieš do úvahy? Alebo ako môžeš povedať svojmu Bratovi v Kristovi: Dovoľ mi, aby som ti vybral smietku z oka. A hľa! Brvno je v tvojom vlastnom oku! Pokrytec, najprv odstráň brvno zo svojho oka, potom budeš vidieť dostatočne jasne, aby si vybral smietku z oka tvojho Brata v Kristovi.

Jakub bol talentovaný mladý muž s veľkými schopnosťami, ale mal vážnu chybu: Ako mladý muž by klamal, vymýšľal a plánoval si svoju vlastnú cestu bez toho, aby myslel na city iných ľudí. Podviedol svojho otca Izáka, aby mu namiesto brata Ezaua požehnal právo prvorodenstva, čo spôsobilo rozdelenie rodiny a spôsobilo veľa utrpenia a zla (viď Gn 27).

Boh mohol všetko vyriešiť tak, aby sa nikto nezranil. Ale Jakuba dokonalý plán Boha nezaujímal. Preto za Ním s touto vecou nikdy neprišiel. Jakub už mal svoj vlastný plán. Boh ho musel nechať padnúť a riadne si nabiť, lebo mu dal slobodnú vôľu, ktorú napriek všetkému rešpektoval. A nebolo to prvýkrát, čo Jakub použil chytráctvo, aby si vec zariadil po svojom. Keď Ezau takmer skolaboval od hladu, Jakub mu doslova predal chlieb a misu šošovice za jeho prvorodenstvo. Jakub mal tajný hriech a bolo treba naučiť ho lekciu. Dlho sa totiž nedokázal sa pozrieť na seba samého a vidieť, že tento hriech mal.

Pravdepodobne sa na seba díval rovnako, ako toľkí politici, podnikatelia a experti dnešnej doby; očarený myšlienkou na to, aký je šikovný a múdry, že on to „dá“. Nedal. Iba čo poškodil dokonalý Boží plán a zbytočne tak mnohým, vrátane seba, ublížil. Kto číta nech pochopí.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Jakub zožal presne to, čo zasial. Jeho zamestnávateľ a budúci svokor Laban ho oklamal na mzde aj na manželke, pre ktorú pracoval sedem rokov. Okrem toho bol Jakub na konci svojho života oklamaný aj krvou mŕtvej ovce, presne tak, ako oklamal svojho otca Izáka. Jeho synovia namočili Jozefovu tuniku do krvi kozľaťa, aby svojho otca presvedčili, že jeho obľúbený syn, ktorého predali, je mŕtvy. Jakub strávil mnoho rokov v žiali, oklamaný tak, ako on klamal ostatných. Keďže chcel mať všetko „po svojom“, Boh nemohol inak, než mu dať platiť cenu, ktorú jeho chytrácky spôsob mal.

A ako je to s tebou, občan? Aj ty musíš mať veci „po svojom“, alebo podľa „plánu Jakubov,“ ktorých si si sám zvolil, bez ohľadu na cenu, ktorú za rovnaký skytý hriech TY OSOBNE zaplatíš? Aj tebe je jedno, že Boh už pre našu situáciu plán má? Aj tebe je úplne jedno, ako tým ublížiš sebe, aj všetkým okolo teba? Aj tebe bol tento hriech doteraz skrytý?

Boh ti ho vo svojej milosti dáva dnes zbadať a aj silu ho odstrániť. Už dnes. Tento skrytý hriech má každý. Každý je zdopovedný. Ale nie každý v ňom musí zostať a platiť jeho cenu. Voľba je na nás.

Odkaz Tereze

13.09.2022

Mô vstup je reakciou na vstup blogerky Terezky Milá Terezka, Píšem Ti takto, lebo inak sa nedá a nehnevaj sa, že Ti budem tykať – som minimálne 2x staršia ako ty. Plne chápem, čo si prežívala a ako sa cítiš, ale dovoľ mi zároveň Ti povedať: NIE, TY NIE SI odpadlík a nikdy si nebola. Keby nie pre iné, tak z tohto dôvodu: K čomu si NEprirástla, od toho si ani [...]

Ta ci pišem, Beta

15.08.2022

Pisala mi Beta, co sebe hutori že je veriaca. Aľe jak kukam, tak kukam, ta še mi do rozuma nechce zmescic, že co za bludom tota baba veri. Na šak popaterce sami: Beta pisala tak: „Preblahoslavená Panna vzýva v Cirkvi ako Orodovnica, Ochrankyňa, Pomocnica a Prostrednica.“ Aľe to neštymuje s tym, co naš pan farar hutori. Ta bym jej chcela odpovedzec aspoň tu i tak: Čuješ, [...]

Ecce homo

23.11.2021

Kto číta nech pochopí, čo nás učí história pre naše časy. Počas pasenia svojich stád, Jozefovi bratia plánovali, ako sa čo najlepšie zbaviť jeho a hrozby, o ktorej si mysleli, že Jozef predstavuje. A v tom istom čase za nimi Jakub Jozefa poslal. Gn 37,18: Keď ho zazreli v diaľke, prv, ako sa k nim priblížil, sprisahali sa proti nemu zabiť ho. Hoci to ani nezamýšľali, ani [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

zuzliak

Veriaci by mali mať odvahu usvedčovať falošné systémy viery všade, kde tieto odporujú Bohu klamaním a zvádzaním ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 94746x
Priemerná čítanosť článkov: 2707x

Autor blogu

Kategórie