Založ si blog

Skryté hriechy zodpovedných

Každý z nás má istý tajný, skrytý hriech. Tu nehovorím o slabosti charakteru, ale o hriechu. A skrytým nemyslím taký, ktorý sa človek snaží pred inými vedome utajiť. Myslím tým ten, ktorý je skrytý jeho vlastným očiam a poznaniu. Lenže pred Bohom nič skyté, ani utajené nie je. A On dokonale dohliada na to, aby sa s nami zaobchádzalo rovnako ako zaobchádzame my s ostatnými. A aj na to, aby sme si to včas uvedomili:

Mt 7,1-5: Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo podľa akého súdu súdite vy, tak budete súdení, a akou mierou meriate vy, taká sa nameria vám. A prečo vidíš smietku v oku svojho Brata v Kristovi, ale brvno vo vlastnom oku neberieš do úvahy? Alebo ako môžeš povedať svojmu Bratovi v Kristovi: Dovoľ mi, aby som ti vybral smietku z oka. A hľa! Brvno je v tvojom vlastnom oku! Pokrytec, najprv odstráň brvno zo svojho oka, potom budeš vidieť dostatočne jasne, aby si vybral smietku z oka tvojho Brata v Kristovi.

Jakub bol talentovaný mladý muž s veľkými schopnosťami, ale mal vážnu chybu: Ako mladý muž by klamal, vymýšľal a plánoval si svoju vlastnú cestu bez toho, aby myslel na city iných ľudí. Podviedol svojho otca Izáka, aby mu namiesto brata Ezaua požehnal právo prvorodenstva, čo spôsobilo rozdelenie rodiny a spôsobilo veľa utrpenia a zla (viď Gn 27).

Boh mohol všetko vyriešiť tak, aby sa nikto nezranil. Ale Jakuba dokonalý plán Boha nezaujímal. Preto za Ním s touto vecou nikdy neprišiel. Jakub už mal svoj vlastný plán. Boh ho musel nechať padnúť a riadne si nabiť, lebo mu dal slobodnú vôľu, ktorú napriek všetkému rešpektoval. A nebolo to prvýkrát, čo Jakub použil chytráctvo, aby si vec zariadil po svojom. Keď Ezau takmer skolaboval od hladu, Jakub mu doslova predal chlieb a misu šošovice za jeho prvorodenstvo. Jakub mal tajný hriech a bolo treba naučiť ho lekciu. Dlho sa totiž nedokázal sa pozrieť na seba samého a vidieť, že tento hriech mal.

Pravdepodobne sa na seba díval rovnako, ako toľkí politici, podnikatelia a experti dnešnej doby; očarený myšlienkou na to, aký je šikovný a múdry, že on to „dá“. Nedal. Iba čo poškodil dokonalý Boží plán a zbytočne tak mnohým, vrátane seba, ublížil. Kto číta nech pochopí.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Jakub zožal presne to, čo zasial. Jeho zamestnávateľ a budúci svokor Laban ho oklamal na mzde aj na manželke, pre ktorú pracoval sedem rokov. Okrem toho bol Jakub na konci svojho života oklamaný aj krvou mŕtvej ovce, presne tak, ako oklamal svojho otca Izáka. Jeho synovia namočili Jozefovu tuniku do krvi kozľaťa, aby svojho otca presvedčili, že jeho obľúbený syn, ktorého predali, je mŕtvy. Jakub strávil mnoho rokov v žiali, oklamaný tak, ako on klamal ostatných. Keďže chcel mať všetko „po svojom“, Boh nemohol inak, než mu dať platiť cenu, ktorú jeho chytrácky spôsob mal.

A ako je to s tebou, občan? Aj ty musíš mať veci „po svojom“, alebo podľa „plánu Jakubov,“ ktorých si si sám zvolil, bez ohľadu na cenu, ktorú za rovnaký skytý hriech TY OSOBNE zaplatíš? Aj tebe je jedno, že Boh už pre našu situáciu plán má? Aj tebe je úplne jedno, ako tým ublížiš sebe, aj všetkým okolo teba? Aj tebe bol tento hriech doteraz skrytý?

Boh ti ho vo svojej milosti dáva dnes zbadať a aj silu ho odstrániť. Už dnes. Tento skrytý hriech má každý. Každý je zdopovedný. Ale nie každý v ňom musí zostať a platiť jeho cenu. Voľba je na nás.

Ecce homo

23.11.2021

Kto číta nech pochopí, čo nás učí história pre naše časy. Počas pasenia svojich stád, Jozefovi bratia plánovali, ako sa čo najlepšie zbaviť jeho a hrozby, o ktorej si mysleli, že Jozef predstavuje. A v tom istom čase za nimi Jakub Jozefa poslal. Gn 37,18: Keď ho zazreli v diaľke, prv, ako sa k nim priblížil, sprisahali sa proti nemu zabiť ho. Hoci to ani nezamýšľali, ani [...]

NEURNBERG 2. 0 v DOHĽADE

22.11.2021

Pripravujú sa stovky súdnych procesov s príznačným názvom NEURNBERG 2.0, a to pre žaloby obetí genetického pokusu, ohavne nazvaného „vakcinácia“, medzi ktorými sú aj stovky detí. Dr.Reiner Fuellmich má dôkazy a expertízy vyše stovky svetových vedcov. Tvrdí, že zatiaľ štáty žiaden príkaz na plošnú, celoštátnu tzv. „vakcináciu“ vydať nemôžu [...]

Čo ti v telke nepovedia

16.11.2021

Žijeme posledné časy a z každej strany sa na nás rútia záplavy, priam povodne rozličnej a ver mi, bezmocnej negativity. Áno, negativita je tu bezmocná a zbytočná, lebo Boh nás aj na čas pandémie pripravoval. Lenže my, namyslení ľudia posledných čias, sme si Jeho prípravu nechceli všímať. A napriek tomu, Boh nám zjavuje všetko, čo sa dnes skutočne deje – celý [...]

Joe Biden o kontrole zbraní

Väčšina Američanov nechce, aby Biden znovu kandidoval za prezidenta

04.07.2022 21:59

Viac ako 70 percent Američanov si neželá, aby sa prezident Joe Biden v najbližších voľbách uchádzal o znovuzvolenie, vyplýva z prieskumu.

streľba, Chicago, Deň nezávislosti

Po streľbe na oslavách Dňa nezávislosti v Chicagu je šesť mŕtvych

04.07.2022 20:17, aktualizované: 20:51

Po streľbe v sprievode k oslavám Dňa nezávislosti od predmestia Chicaga zostalo najmenej šesť mŕtvych a 24 zranených.

Pápež František

Pápež sa nechystá odstúpiť. Rád by šiel najskôr do Moskvy, potom do Kyjeva

04.07.2022 18:28

Pápež František vylúčil, že by sa v blízkej dobe chystal rezignovať. Pripadá to do úvahy len vtedy, keby pre zdravie nedokázal riadiť cirkev.

medveď, zoo

Medveď behá aj v okolí Vrábľov, od železnice k vinohradom

04.07.2022 17:22

Mesto Vráble v okrese Nitra upozorňuje obyvateľov na pohyb medveďa hnedého v blízkosti mesta.

zuzliak

Veriaci by mali mať odvahu usvedčovať falošné systémy viery všade, kde tieto odporujú Bohu klamaním a zvádzaním ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 78663x
Priemerná čítanosť článkov: 2384x

Autor blogu

Kategórie